Prawo autorskie. Korzystanie z materiałów ilustracyjnych.

Jeżeli w swojej pracy wykorzystujesz utwory, zdjęcia, grafiki to koniecznym staje się znajomość prawa autorskiego. Dzięki szkoleniom będziesz korzystał z materiałów ilustracyjnych w zgodzie z przepisami prawnymi.


Czy można zamieścić na okładce „wizerunek” Pałacu Kultury i Nauki?
Czy na wykorzystanie zdjęcia premiera trzeba pytać o zgodę?
Czy na stronie internetowej mogę zamieścić zdjęcia moich najlepszych klientów oraz logo-typy ich firm?
Kiedy wydanie książki z okładką zbliżoną do publikacji innej firmy jest czynem nieuczciwej konkurencji?
Czy każde zdjęcie jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego?
Czy wykorzystanie bez zgody fragmentu mapy z Google jest naruszeniem praw autorskich?

Na te i inne pytanie będzie można znaleźć odpowiedź podczas szkolenia poświęconego aktualnej problematyce prawa autorskiego dotyczącej korzystania z materiałów ilustracyjnych. Szkolenie poprowadzi mec. Joanna Hetman-Krajewska, adwokat i radca prawny z Kancelarii Patrimonium z Warszawy.


Program kursu:

1. Chronione a niechronione – gdzie jest granica?

  • utwór – przedmiot ochrony prawnoautorskiej
  • inne obszary ochrony – ochrona dóbr osobistych, prawo własności przemysłowej, ochrona baz danych, zwalczanie nieuczciwej konkurencji

2. Kiedy można korzystać z ilustracji bez zgody uprawnionego:
  • ochrona wygasła
  • ochrona nigdy nie powstała (brak cech utworu, wyłączenia ustawowe)
  • dozwolony użytek

3. Co może stanowić materiał ilustracyjny?
  • utwór plastyczny,
  • utwór fotograficzny,
  • utwór kartograficzny,
  • utwór architektoniczny, architektoniczno-urbanistyczny, urbanistyczny,
  • wykres,
  • tabela,
  • wizerunek.

4. Utwór plastyczny – charakter, specyfika ochrony, aspekty praktyczne.

5. Utwór fotograficzny – charakter, klasyfikacja utworów fotograficznych, specyfika ochrony, problemy międzyczasowe (czy ochrona jest jednakowa bez względu na czas powstania utworu fotograficznego), aspekty praktyczne.

6. Utwór kartograficzny – charakter, specyfika ochrony, klasyfikacja utworów kartograficznych, aspekty praktyczne.

7. Utwór architektoniczny, architektoniczno-urbanistyczny, urbanistyczny – charakter, specyfika ochrony, aspekty praktyczne.

8. Wykresy i tabele – gdzie leży granica ochrony prawnoautorskiej?

9. Korzystanie z materiałów ilustracyjnych w ramach dozwolonego użytku:
  • fotografie reporterskie,
  • sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
  • utwory wystawione na stałe na publicznych drogach itp.,
  • wystawa publiczna,
  • encyklopedie i atlasy,
  • prawo cytatu

10. Ochrona materiałów ilustracyjnych poza prawem autorskim (ochrona baz danych, ochrona dóbr osobistych, znaki towarowe, wzory przemysłowe, wzory użytkowe, nieuczciwa konkurencja).


Szkolenie prowadzi mecenas Joanna Hetman-Krajewska.


Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny, członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Prowadzi praktykę zawodową w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie, specjalizującej się w prawnej obsłudze rynku wydawniczego oraz innych podmiotów zaangażowanych w obrót prawami autorskimi.

Autorka publikacji „Prawo Langa. Ustawowa regulacja cen książek”, skryptu „Podstawy prawa własności intelektualnej” oraz wprowadzenia do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także wielu artykułów traktujących o aktualnych problemach prawnych, ukazujących się na łamach „Rzeczpospolitej”, „Biblioteki Analiz” i „Magazynu Literackiego Książki”. Absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uni-wersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich o specjalności kultura amerykańska w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Ukończyła liczne kursy dokształcające, m.in. z zakresu prawa autorskiego, ochrony baz danych, prawa konsumenckiego, prawa pracy, prawa upadłościowego, prawa spółek, prawa europejskiego. Zajmuje się działalnością szkoleniową, prowadząc szkolenia i konferencje z zakresu prawa wła-sności intelektualnej, m.in. przy współpracy z Biblioteką Analiz Sp. z o.o., Kancelarią Bukowski i Wspólnicy oraz Kancelarią Lassota i Partnerzy. Inicjatorka i wykładowca na Studiach Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki” w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie. Obecnie wykładowca prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz w Instytucie Badań Lite-rackich PAN. Członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (trzecia kaden-cja). Ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.


20 Lekcje

Jesteś już zarejestrowany? Zaloguj

Lekcja 1

Lekcja 2

Lekcja 3

Lekcja 4

Lekcja 5

Lekcja 6

Lekcja 7

Lekcja 8

Lekcja 9

Lekcja 10

Lekcja 11

Lekcja 12

Lekcja 13

Lekcja 14

Lekcja 15

Lekcja 16

Lekcja 17

Lekcja 18

Lekcja 19

Lekcja 20