Sprawy o kontakty z dzieckiem – aspekty materialnoprawne i proceduralne

Kontakty z dzieckiem to statystycznie najczęstszy – po alimentach – przedmiot spraw trafiających na wokandy sądów rodzinnych. Kiedy dodamy do tego również sprawy rozwodowe, w których w większości również rozpoznawana jest kwestia kontaktów z potomstwem, okaże się, że mamy do czynienia ze znaczną pulą postępowań sądowych z zakresu prawa rodzinnego. Celem webinaru jest przybliżenie wybranych zagadnień materialnoprawnych oraz proceduralnych mających wpływ na sposób rozpoznawania tego rodzaju spraw: w jakiego rodzaju sprawach oraz między jakimi osobami można regulować kontakty z dzieckiem, jakimi przesłankami kierują się sądy, rozstrzygając tego typu sprawy, jakiego rodzaju dowody są kluczowe dla skutecznego regulowania, ograniczania bądź – w skrajnych przypadkach – zakazywania – kontaktów z dzieckiem, wreszcie od zaistnienia jakich przesłanek uwarunkowana jest możliwość regulowania, ograniczania bądź zakazywania kontaktów. Ważnym aspektem jest również postępowanie zabezpieczające w sprawach o kontakty – co zrobić, by działać w tym obszarze z możliwie największą skutecznością? Z pewnością najlepiej takie sprawy rozwiązywać w sposób ugodowy, np. poprzez zawarcie pisemnego porozumienia bądź ugody przed mediatorem. Jest jeden najważniejszy wspólny mianownik takich spraw: żeby dziecko jak najmniej ucierpiało wskutek decyzji dorosłych. Nie jest banalne stwierdzenie, że szczęście naszych dzieci jest w naszych rękach.

Program szkolenia:

  • Rodzaje spraw mających za przedmiot kontakty z dzieckiem.
  • Rodzaje relacji rodzinnych bądź innych warunkujące możliwość regulowania kontaktów z dzieckiem.
  • Przesłanki decydujące o sposobie uregulowania kontaktów z dzieckiem.
  • Możliwość ograniczania bądź – w skrajnych przypadkach – zakazania – kontaktów z dzieckiem: na czym może polegać ograniczenie kontaktów, jakie przesłanki decydują o ograniczeniu bądź zakazaniu kontaktów.
  • Środki dowodowe w sprawach o kontakty z dzieckiem.
  • Opinie psychologiczno-pedagogiczne w sprawach o kontakty – kiedy warto, a kiedy nie.
  • Postępowanie zabezpieczające w sprawach o kontakty.
  • Jak ugodowo rozwiązać kwestie kontaktów z potomstwem.
  • Czas na pytania i odpowiedzi – rozwiązywanie problemów uczestników webinaru.

Szkolenie prowadzi:

Mec. Joanna Hetman-Krajewska – od 2003 r. radca prawny w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie, członek Izby Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w prawie rodzinnym i prawie autorskim. Ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie prowadzone przez Stowarzyszenie Niebieska Linia. Prowadziła wiele spotkań z kobietami na tematy prawne związane z funkcjonowaniem rodziny, m.in. w Centrum Praw Kobiet. Autorka książek: „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2020), „Rozwód i separacja. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2020), „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2021), „Alimenty. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2021), „Kontakty z dzieckiem – jak regulować, jak egzekwować? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2022). Wkrótce – również nakładem oficyny Wolters Kluwer – ukaże się jej kolejna książka: „Kontakty z dzieckiem. Wzory pism z komentarzem”. Jest nauczycielem jogi i medytacji z blisko 20-letnią praktyką. Zasłużony Honorowy Krwiodawca. Trener Radykalnego Wybaczania.


19 Lekcje

Jesteś już zarejestrowany? Zaloguj

Lekcja 1

Lekcja 2

Lekcja 3

Lekcja 4

Lekcja 5

Lekcja 6

Lekcja 7

Lekcja 8

Lekcja 9

Lekcja 10

Lekcja 11

Lekcja 12

Lekcja 13

Lekcja 14

Lekcja 15

Lekcja 16

Lekcja 17

Lekcja 18

Pytania i odpowiedzi