Sprawy o alimenty – aspekty materialnoprawne i procesowe

Szkolenie dla prawników.

Uzyskana wiedza uwrażliwi słuchaczy na najczęstsze błędy popełniane przy konstruowaniu pozwów o alimenty – wskażemy jak należycie chronić interesy strony.

Adresaci szkolenia: osoby zamierzające uregulować swoje sprawy rodzinne poprzez wystąpienie z powództwem o alimenty, osoby pozwane o alimenty, pełnomocnicy reprezentujący strony w sprawach alimentacyjnych.

Korzyści ze szkolenia: gruntowne poznanie zagadnień prawnych związanych z konstruowaniem pozwów inicjujących sprawy alimentacyjne – z uwzględnieniem różnych sytuacji.

Korzyści dla uczestników: uzyskanie praktycznej wiedzy na temat zagadnień materialnoprawnych oraz procesowych dotyczących spraw alimentacyjnych. Uzyskana wiedza uwrażliwi słuchaczy na najczęstsze błędy popełniane przy konstruowaniu pozwów o alimenty – wskażemy jak należycie chronić interesy strony.

Program szkolenia:

  • Rodzaje spraw mających za przedmiot alimentację (roszczenia alimentacyjne i quasi-alimentacyjne).
  • Rodzaje relacji rodzinnych bądź innych warunkujące istnienie obowiązku alimentacyjnego.
  • Przesłanki decydujące o zakresie obowiązku alimentacyjnego (usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego, w przypadku dzieci małoletnich – osobiste starania o utrzymanie i wychowanie dziecka).
  • Możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego.
  • Środki dowodowe w sprawach alimentacyjnych.
  • Legitymacja czynna i bierna w sprawach alimentacyjnych.
  • Właściwość rzeczowa i miejscowa sądu.
  • Tryby postępowania w sprawach o roszczenia alimentacyjne i quasi-alimentacyjne.
  • Wnioski dowodowe i ich formułowanie.
  • Dokumenty jako środki dowodowe w sprawach alimentacyjnych.
  • Przebieg postępowania.
  • Zeznania świadków jako dowód w sprawach alimentacyjnych.
  • Przesłuchanie stron jako dowód w sprawach alimentacyjnych.
  • Zabezpieczenie roszczeń w sprawach o roszczenia alimentacyjne i quasi-alimentacyjne.
  • Koszty postępowania (koszty sądowe, koszty zastępstwa procesowego).
  • Środki zaskarżenia (zażalenie, apelacja).

Webinar prowadzi: mec. Joanna Hetman-Krajewska
Adwokat i radca prawny w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe (jest pełnomocnikiem zawodowym od 2003), chociaż pierwszy raz w sądzie była w wieku 5 lat – z mamą, która przez ponad 40 lat pracowała jako sędzia rodzinny. Specjalizuje się w prawie rodzinnym i prawie autorskim. Obsługując klientów w sprawach rodzinnych, w tym rozwodowych bądź okołorozwodowych, stara się nie tylko udzielić im wsparcia prawnego, ale również spojrzeć na problem całościowo. Dlatego jako sprzymierzeńców traktuje mediatorów czy psychologów, w tym psychoterapeutów par. Ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie prowadzone przez Stowarzyszenie Niebieska Linia. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Prowadziła wiele spotkań z kobietami na tematy prawne związane z funkcjonowaniem rodziny, m.in. w Centrum Praw Kobiet. Autorka książek: „Podstawy prawa własności intelektualnej” (Biblioteka Analiz, wiele wydań), „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2020), „Rozwód i separacja. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2020), „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2021), „Alimenty. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2021), „Kontakty z dzieckiem – jak regulować, jak egzekwować? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2022). Wkrótce – również nakładem oficyny Wolters Kluwer – ukaże się jej kolejna książka: „Kontakty z dzieckiem. Wzory pism z komentarzem”. Jest nauczycielem jogi i medytacji z blisko 20-letnią praktyką. Zasłużony Honorowy Krwiodawca. Trener Radykalnego Wybaczania.


22 Lekcje

Jesteś już zarejestrowany? Zaloguj

Lekcja 1

Lekcja 2

Lekcja 3

Lekcja 4

Lekcja 5

Lekcja 6

Lekcja 7

Lekcja 8

Lekcja 9

Lekcja 10

Lekcja 11

Lekcja 12

Lekcja 13

Lekcja 14

Lekcja 15

Lekcja 16

Lekcja 17

Lekcja 18

Lekcja 19

Lekcja 20

Książki

Pliki do pobrania